Polacy chcą jeździć na prąd. Po 9 miesiącach prawie 5 tys. wniosków o dofinansowanie

Polacy chcą jeździć na prąd. Po 9 miesiącach prawie 5 tys. wniosków o dofinansowanie

Wartość wniosków przekroczyła 136 mln zł
Wartość wniosków przekroczyła 136 mln zł
Źródło zdjęć: © Autokult.pl
11.07.2022 12:26, aktualizacja: 10.03.2023 13:49

Polacy coraz liczniej składają wnioski o dotacje do samochodów elektrycznych. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podaje, że w ciągu pierwszych dziewięciu wpłynęło niemal 5 tys. wniosków na wielomilionową kwotę.

Popularność dotacji do aut elektrycznych rośnie. Dane przedstawił sam organizator programu - NFOŚiGW. Wynika z nich, że po dziewięciu miesiącach od startu programu Mój Elektryk, który miał miejsce 12 lipca 2021 r., złożono prawie 5 tys. wniosków na łączną wartość przeszło 136 mln zł.

Zwiększająca się popularność programu to niejedyna zmienna – głównym beneficjentem stają się bowiem firmy, które w ostatnich miesiącach chętniej wnioskują o wsparcie niż odbiorcy indywidualni.

Od indywidualnych do przedsiębiorców

Konkretne liczby pokazują, że o ile jeszcze odbiorcy indywidualni stoją za największą liczbą wniosków – 2670 sztuk, które składają się na sumę ponad 56 mln zł – to już firmy leasingowe złożyły wnioski na największą kwotę, bo wynoszącą niemal 60 mln zł.

NFOŚiGW podsumowując wnioski od firm leasingowych (tu instytucją dystrybuującą jest Bank Ochrony Środowiska) pokazał, że wystarczyły na dofinansowanie 1954 pojazdów.

Ostatnią kategorią wydzieloną przez Fundusz była szybko rosnąca grupa instytucji i przedsiębiorców, która złożyła 677 wniosków przeliczonych na ponad 20 mln zł.

MÓJ ELEKTRYK WYSTARTOWAŁ 12 LIPCA 2021.
MÓJ ELEKTRYK WYSTARTOWAŁ 12 LIPCA 2021.© Autokult.pl

Elektryki i hybrydy plug-in łeb w łeb

Tak zwany licznik elektromobilności – który prowadzą wspólnie Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego – wskazuje, że wraz z końcem maja 2022 r. po polskich drogach jeździło 48 675 zelektryfikowanych samochodów (wliczając wariant osobowy i użytkowy).

Na tę liczbę składają się auta w pełni elektryczne (BEV) oraz hybrydy typu plug-in (PHEV). Co ciekawe, ich udziały w zelektryfikowanej flocie rozkładają się niemal po równo – odpowiednio: 22 476 i 24 200 szt.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (47)