Ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego w domu? Łatwo to policzyć

Ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego w domu? Łatwo to policzyć

Ładowanie auta w domu pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Ładowanie auta w domu pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Źródło zdjęć: © Fot. Michał Zieliński
Aleksander Ruciński
11.02.2021 07:15, aktualizacja: 13.03.2023 10:10

Chcesz kupić auto elektryczne, ale nie wiesz ile wydasz na jego ładowanie? A może masz już taki samochód, lecz chciałbyś porównać dostępne opcje? Z pomocą przychodzą internetowe kalkulatory.

Koszty eksploatacji auta elektrycznego są uzależnione głównie od tego, ile zapłacimy za ładowanie akumulatora. Choć sieć ogólnodostępnych stacji ładowania stale się rozrasta, przekonując do siebie kolejnych użytkowników, wielu posiadaczy takich samochodów ładuje swoje auta w domu. To nie tylko najwygodniejszy, ale i najtańszy sposób zasilania. Jakich kosztów można się spodziewać?

Odpowiedzią może być kalkulator przygotowany przez portal elektromobilni.pl. Wirtualna aplikacja dostępna na stronie internetowej pozwala w prosty sposób wyliczyć koszty ładowania konkretnego auta w domu. Wystarczy wybrać taryfę i operatora dostarczającego nam prąd, a następnie markę i model użytkowanego pojazdu, deklarowany przebieg oraz prognozowany udział ładowania EV w warunkach domowych - możemy przeczytać w komunikacie portalu.

Na podstawie wprowadzonych kryteriów kalkulator pozwoli poznać miesięczne i roczne koszty ładowania z uwzględnieniem nowych taryf na rok 2021. To ważne szczególnie teraz, bo 20 stycznia 2021 roku Urząd Regulacji Energetyki zaakceptował nowe taryfy, które w niektórych przypadkach mogą być nawet o 9-10 proc. droższe niż w roku ubiegłym.

Mimo to domowe ładowanie wciąż pozostanie najtańszym sposobem zasilania pojazdu elektrycznego. W wyliczeniu dla elektromobilni.pl przedstawiono to na przykładzie Volkswagena ID.3 pokonującego rocznie średnio 13 426 km - to wynik odpowiadający wartości przeciętnej dla polskich kierowców na podstawie danych GUS.

Przy założeniu, że w 80 proc. przypadków będziemy ładować auto w domu, korzystając z popularnej taryfy G12 operatora PGE, średni koszt przejechania 100 km wyniesie 7,4 zł. To mniej więcej 1/4 kosztu eksploatacji pojazdu z napędem konwencjonalnym na takim samym dystansie.

Co warte odnotowania, portal elektromobilni.pl umożliwia też skorzystanie z kalkulatora kosztów ładowania na ogólnodostępnych stacjach obsługiwanych przez popularnych operatorów, z wyliczeniem kosztu przejechania 100 km.

To bez wątpienia przydatne narzędzia nie tylko dla tych, którzy już mają w swoim garażu auto elektryczne, ale również dla osób rozważających zakup danego modelu i chcących poznać jego dokładne koszty eksploatacji w określonych warunkach.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (35)