Poradniki i mechanikaKarta GreenWay ułatwia korzystanie z ładowarek. Zobacz, jak ją wyrobić

Karta GreenWay ułatwia korzystanie z ładowarek. Zobacz, jak ją wyrobić

Karta nie jest niezbędna do uruchomienia ładowania, ale się przydaje
Karta nie jest niezbędna do uruchomienia ładowania, ale się przydaje
Źródło zdjęć: © Fot. Michał Zieliński
Michał Zieliński
02.03.2021 16:43, aktualizacja: 13.03.2023 10:04

Kierowcy aut elektrycznych i hybryd typu plug-in, którzy chcą skorzystać z publicznej stacji ładowania GreenWay, nie muszą jej aktywować za pomocą telefonu. Wygodnym rozwiązaniem jest użycie karty RFID. Oto jak ją otrzymać i ile kosztuje.

Ładowanie samochodu elektrycznego nie zawsze ogranicza się do podpięcia odpowiedniego kabla. W przypadku wielu stacji niezbędna jest aktywacja usługi. Tak wygląda sytuacja na ładowarkach GreenWay, najpopularniejszego operatora w Polsce. Można to zrobić, np. używając karty RFID.

Jak wyrobić kartę GreenWay?

Kartę RFID otrzymuje się podczas rejestracji w sieci GreenWay. Założenie konta jest bezpłatne. Możesz to zrobić na stronie GreenWayPolska.pl, klikając w zakładkę "Rejestracja" na górym pasku. Tam należy wybrać opcję "Rejestracja klienta (ładowanie wielorazowe)", a następnie wypełnić niezbędne dane w formularzu i postępować zgodnie ze wskazówkami na stronie. Zwracam szczególną uwagę na poprawne wypełnienie ostatniego pola na pierwszej stronie – adres do wysyłki. To tam wysłana zostanie karta.

Ile kosztuje wyrobienie karty GreenWay?

Pierwsza karta dla klienta jest bezpłatna – nie trzeba płacić ani za wyrobienie jej, ani za wysyłkę. Każda kolejna karta kosztuje 25 zł. Płatność jest pobierana również w sytuacji, gdy pierwsze zostanie zniszczona lub zgubiona.

Kiedy potrzebuję karty GreenWay?

Karta GreenWay służy wyłącznie do aktywowania i kończenia usługi ładowania. Z wyglądu przypomina ona dowolną kartę płatniczą, choć nie znajdziemy na niej pasków magnetycznych czy chipów. Wystarczy przyłożyć ją do wyznaczonego pola na ładowarce, a usługa zostanie włączona. Taka karta jest przypisana do naszego konta, więc stacje wie, kto z niej korzysta.

Jeśli nie masz karty, możesz użyć aplikacji mobilnej na smartfonie. Jest ona dostępna bezpłatnie na platformy iOS oraz Android. Dzięki niej, po uprzednim zalogowaniu się, możesz wybrać stację, z której chcesz skorzystać, i aktywować ładowanie. Podobnie jak w przypadku karty, z jej poziomu można również zakończyć usługę. Ostatnim wariantem jest użycie przeglądarki na smartfonie lub komputerze.

Odpowiedź na wcześniej pytanie brzmi więc: nie potrzebujesz karty. To, czy użyjesz karty, czy skorzystasz z innej opcji, jest tak naprawdę kwestią preferencji kierowcy. Ja lubię jej używać, ponieważ z mojego doświadczenia w ten sposób proces rozpoczęcia ładowania trwa krócej. Może przydać się ona też na niektórych bezpłatnych stacjach, które wymagają autoryzacji dowolną kartą.

Warto tu jednak dodać, że korzystanie z sieci GreenWay nie wymaga rejestracji. Z usługi można skorzystać jednorazowo, rozpoczynając ładowanie przez stronę internetową. Trzeba jednak liczyć się z tym, że jest to zdecydowanie najdroższy sposób na korzystanie z tych ładowarek. Koszt 1 kWh wynosi wtedy od 1,31 do 2,52 zł.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)