Test długodystansowy: VW ID.3 – ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego?

Test długodystansowy: VW ID.3 – ile kosztuje ładowanie auta elektrycznego?

Michał Zieliński
14 lutego 2022

Jeśli masz w garażu gniazdko lub wallboksa, sprawa jest prosta. Co jednak jeśli chcesz elektryka, ale musisz polegać na publicznej infrastrukturze? Jak szukać ładowarek, co potrzeba, by z nich skorzystać i ile to kosztuje? Odpowiadam na filmie.

Test długodystansowy Volkswagena ID.3

Siatka ogólnodostępnych ładowarek w Polsce ciągle kuleje. O ile na trasach sytuacja stale się poprawia, tak tzw. miejskie słupki ciągle są rzadkością, a do poziomu oferowane przez zachodnie miasta ciągle nam daleko. Problem ten nie uderza tak bardzo w kierowców, którzy auto na co dzień ładują w domu, ale w końcu nie wszyscy mają taką możliwość.

Decydując się na elektryka bez własnego gniazdka lub wallboksa, trzeba liczyć się z wyższymi kosztami eksploatacji. Stawka za 1 kWh na publicznych stacjach w mieście może wynieść nawet 2,21 zł (średnie zużycie z 6 tys. km w ID.3 Pure Performance to 21,1 kWh/100 km). Z drugiej strony – ceny te można łatwo obniżyć, np. decydując się na zakup abonamentu. Inną metodą może być po prostu używanie słabszych, ale tańszych ładowarek.

Przykładowe koszty przejechania 100 km
OperatorStawka za kWhOpłata za 100 kmRodzaj ładowarki
Revnet1,09 zł23,00 złWolna
E.on1,49 zł31,44 złWolna
GreenWay 50 kW1,79 zł37,56 złSzybka
GreenWay 100 kW*1,49 zł*31,44 złBardzo szybka
PKN Orlen 100 kW2,04 zł43,044 złBardzo szybka

Od grudnia 2021 roku w Polsce obowiązują znaki, które mają wskazywać na ładowarkę, ale z doświadczenia wiem, że jeszcze ich nie ma zbyt wiele. Dużo lepszą metodą na wyszukiwanie punktów jest używanie chociażby aplikacji PlugShare. Co prawda nawigacje w autach mają wgrane lokalizacje stacji ładowania, ale trzeba się liczyć z tym, że nie zawsze są one aktualne. Mapę z punktami znajdziesz też na stronie głównej e-Autokultu.

Wreszcie – płacenie za energię. Rzadkością są ładowarki z terminalami płatniczymi (w Polsce ma je EkoEn), częściej operatorzy wymagają założenia konta i używania własnych aplikacji lub kart RFID. Rozwiązaniem ma być karta roamingowa, jak np. WeCharge w ID.3. Jednak w Polsce jest to ciągle pieśń przyszłości. Realnie w przypadku usługi Volkswagena można włączyć za jej pomocą ładowarki GreenWay i wybrane punkty e.on.

Więcej o stawkach, prędkościach ładowania i kosztach opowiadam w powyższym wideo. Zapraszam do obejrzenia.

Źródło artykułu:WP Autokult
Komentarze (18)