Większe uprawnienia dla kat. B, ale pod dwoma warunkami. Prezydent podpisał

Większe uprawnienia dla kat. B, ale pod dwoma warunkami. Prezydent podpisał

Cięższymi samochodami będzie można pojechać bez kat. C1
Cięższymi samochodami będzie można pojechać bez kat. C1
Źródło zdjęć: © WP.PL
Tomasz Budzik
08.12.2021 12:56, aktualizacja: 10.03.2023 14:32

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Ustawy o elektromobilności. Wśród wielu zapisów zmienionych nowym prawem znalazł się także ten, dzięki któremu posiadacze prawa jazdy kategorii B będą mogli prowadzić cięższe pojazdy. Są jednak warunki.

Zgodnie z przepisami obecnie posiadacz prawa jazdy kategorii B może prowadzić samochód o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t. Niebawem się to jednak zmieni. Podpisana przez prezydenta nowelizacja Ustawy o elektromobilności zawiera również zmianę w Ustawie o kierujących pojazdami. Mówi ona, że osoba legitymująca się prawem jazdy kat. B może jechać także:

„Pojazdem samochodowym zasilanym paliwami alternatywnymi o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t oraz nieprzekraczającej 4250 kg, jeżeli przekroczenie dopuszczalnej masycałkowitej 3,5 t wynika z zastosowania paliw alternatywnych, o których mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 66 ust. 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym, a informacja o tym przekroczeniu jest odnotowana w dowodzie rejestracyjnym, pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 2 lat”.

Osoby, które mają prawo jazdy przynajmniej od dwóch lat, będą więc mogły jeździć cięższymi samochodami. O ile będą one napędzane jednym z paliw wymienionych w rozporządzeniu o warunkach technicznych pojazdów. Chodzi więc o napęd elektryczny, wodorowy, na gaz CNG, gaz LNG oraz LPG. Dlaczego to ważna zmiana?

Nowelizacja jest przede wszystkim ukłonem w kierunku tych osób i firm, które zechcą korzystać z elektrycznych samochodów dostawczych. Takie auta przez swoją większą masę, związaną z koniecznością zamontowania akumulatorów trakcyjnych, nie mogą mieć takiej ładowności, jak ich odpowiedniki o konwencjonalnym napędzie. Dla przykładu Volkswagen Crafter z dieslem ma ładowność 1,5 tony, podczas gdy jego elektryczna wersja już tylko tonę. Dla wielu firm i osób taki zakup jest więc dziś pozbawiony sensu. Po zmianie przepisów praktyczny aspekt dostawczaka będzie mógł być taki sam niezależnie od zastosowanego w aucie napędu.

Ustawa o elektromobilności wprowadzi szereg zmian również w innych dziedzinach. Nowe prawo umożliwi samorządom tworzenie elastycznych stref czystego transportu z zasadami wjazdu, które będą mogły kształtować same władze miast. Nowelizacja zmienia też zasady dotyczące tworzenia punktów ładowania pojazdów elektrycznych w mieszkalnictwie zbiorowym.

Nowelizacja wejdzie w życie 14 dni po ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw.

Źródło artykułu:WP Autokult
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (33)